UDOSTĘPNIJ

Każda młoda mama dopiero zaczynająca uczyć się obowiązku jak i przyjemności macierzyństwa, na pewno boryka się z dylematem czy lepsze będzie karmienie dziecka piersią czy karmienie dziecka butelką.

Karmienie dziecka piersią

Jak wiadomo, nie każda mama ma szansę od razu po porodzie nakarmić swoje maleństwo piersią. Zdarza się bowiem bardzo często, iż kobieta nie ma laktacji lub laktacja jest tak skąpa, że kobieta nie jest w stanie poradzić sobie z taką czynnością jak karmienie dziecka piersią. Jest to duży problem dla młodej matki, ponieważ stres i zdenerwowanie związane z niemożnością karmienia piersią bywa bardzo negatywne w konsekwencjach dla dziecka. Dzieci bowiem odczuwają emocje młodej matki. Mogą czuć że matka jest zdenerwowana, w konsekwencji czego dziecko również staje się niespokojne. Karmienie dziecka piersią niewątpliwie wytwarza poczucie bliskości dla matki jak i dla dziecka. Dziecko przy piersi czuje duży poziom bezpieczeństwa i opieki matki.

Karmienie dziecka butelką

Nie istnieją żadne potwierdzone przeciwwskazania co do karmienie dziecka butelką przez rodzica. Karmienie dziecka butelką jest o tyle komfortowe, że obecność matki nie jest koniecznością, co niewątpliwie daje duże poczucie niezależności. Matka nie musi być cały czas w pobliżu w porze karmienia, a wiadomo, że karmienie dziecka jest wymagane w przeciągu 2-3 godzin. Dla niektórych mam może być to dosyć uciążliwe zwłaszcza, jeżeli kobieta pragnie jak najszybciej powrócić do obowiązków zawodowych. Tata może poradzić sobie sam z taką czynnością jak karmienie dziecka butelką. Zwiększa się przy tym obecność taty w życiu dziecka, co niewątpliwie daje szansę na budowanie sieci relacji rodzic-dziecko.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o