Szczepienie dzieci – czy warto?

Szczepienie dzieci – czy warto?

UDOSTĘPNIJ

Szczepienie dzieci

Ostatnimi czasy pojawiły się pewne dylematy wśród polskiej społeczności na temat szczepienia dzieci. Istotnym problemem jest niepewność, czy aby na pewno szczepionki są potrzebne oraz bezpieczne. Powstają wśród społeczności nawet ruchy antyszczepionkowe, które są popierane przez coraz większą grupę osób. Czy aby na pewno szczepienie dzieci jest niekonieczne i niepotrzebne? Zaszczepienie ma na celu wprowadzenie do organizmu człowieka antygenu, który niewątpliwie wpływa na zdrowie człowieka, mając na celu uodpornienie na poszczególne szczepy drobnoustrojów powodujących poważne choroby tj. świnka, odra, różyczka, ospa wietrzna i inne poważne choroby zakaźne. Wydawałoby się, że uodpornienie młodego organizmu, niweluje w pewnym stopniu możliwość zachorowania w wieku starszym, ale czy jest tak na pewno to już kwestia do dyskusji dla specjalistów w dziedzinie szczepień. Polskie prawo na chwilę obecną daje możliwość wyboru rodzicom w temacie takim jak szczepienie dzieci oraz czy dziecko ma w młodym wieku uodpornić się na choroby tak, aby w wieku starszym nie musieć przechodzić choroby w znacznie większym stopniu zagrożenia dla życia i zdrowia.

Szczepienie dzieci czy bezpieczne?

Szczepienie jest to jednak swoista ingerencja w organizm zdrowego człowieka, tak więc odpowiedź organizmu zawsze może mieć miejsce. Przykładem są niepożądane reakcje uboczne w postaci gorączki, obrzęku w miejscu nakłucia, zaczerwienienie lub odczuwanie silnego bólu w miejscu kłucia. Każdy organizm ma inny układ odpornościowy, jeden jest silniejszy, drugi mniej przyjaźnie znosi obecność ciał obcych we krwi. Skutki uboczne są jednak nieuniknione, więc w tym przypadku szczepienie powinno być indywidualną wolą rodzica ponoszoną na własną odpowiedzialność.

Szczepionka powoduje autyzm?

Wielu przeciwników szczepień sądzi, że w konsekwencji nieudanej reakcji immunologicznej dziecka może doprowadzić do powstania autyzmu. Zaniepokojenie grupy antyszczepionkowców doprowadziło do powstania specjalistycznych badań nad zależnością szczepienia a powstaniem autyzmu u dziecka. Jednak wszystkich zaniepokojonych przeciwników szczepień można uspokoić: nie udowodniono związku przyczynowo-skutkowego wystąpienia autyzmu po szczepieniu i jak do tej pory, nic nic się w tej kwestii nie zmieniło. Grupa naukowców potwierdza, że szczepionka nie powoduje autyzmu.

Epidemia zachorowań

Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia swojego dziecka na poszczególne choroby. Czy jest to jednak słuszny i rozsądny wybór? Jak się okazuje lęk przez zaszczepieniem nie wydaje się aż tak wielki w porównaniu do konsekwencji, do jakich może prowadzić brak szczepień. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że większość społeczeństwa w przeciągu 5-10 lat nie zaszczepi dziecka. Powstaje ogromne ryzyko odnowienia się szczepu choroby oraz zarażenie się nią. W przypadku podatności na chorobę oraz biorąc pod uwagę dużą grupę osób nie zaszczepionych, istnieje duże ryzyko zachorowania. W wyniku choroby następuje drastyczne rozprzestrzenianie się choroby, co niewątpliwie daje dużą szansę na wystąpienie epidemii. Osoby w wieku produktywnym, które są nie zaszczepione, są niestety najbardziej podatne na zachorowanie. Osoby starsze także ciężej przechodzą choroby, a także częściej występuje ryzyko utraty zdrowia lub życia człowieka. Warto więc się zastanowić, czy szczepionka jest na prawdę zbędna.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o